Honza Němec

zápisky z cest blízkých i dalekých

Bydlení v maringotce

Co je to Tiny House?

Jednouduše malý domeček na kolečkách, ve kterém se dá skromně, ale plnohodnotně bydlet. Nechybí toaleta, sprchový kout, ani kuchyňka s ledničkou.

Poprvé jsem viděl Tiny House ve Skalistých horách, líbil se mi, ale vlastně jsem vůbec netušil, k čemu slouží. Znal jsem jenom české maringotky, které vevnitř nic extra nenabízí. Řeším vlastní bydlení, nechce se mně do hypotéky, nechce se mně do bytu. Znovuobjevuji tuto vylepšenou formu maringotky, ve které bych mohl levně a svobodně žít.

Maringotka interier

Návrh a konstrukce

Nejprve mě napadlo koupit a opravit starší maringotku, nebo alespoň její rám. Tento nápad se ale rychle vytratil, protože šířka běžné maringotky je maximálně 2,5metru a my jsme se zamilovali do nadrozměru, tedy do třímetrové šířky. Následovalo několik náčrtků a výkresů, až jsem se od papíru postupně posunul ke 3D modelům. Zanedlouho bylo celé řešení na světě. Rám bude ocelový, vyrobený na míru s výkusy pro kola a konstrukce ze dřěva z důvodu nízké ceny.

Další kapitolou jsou použité materiály. Mám moc rád přírodu a tak bych ji nerad zatěžoval výrobou něčeho, co nepůjde zrecyklovat a bude se nám to tady válet stovky let. Proto jsem namísto skelné vaty zvolil lněnou izolaci, která se dá pozdeji třeba zkompostovat. Maringotka nemůže mít kvůli přepravě velký přesah střechy, takže bude fasáda neustále mokrá, někdo to řeší plechem, já jsem raději zvolil modřínová prkna, která díky velkému obsahu silic nějakou tu vodu vydrží. Navíc ta barva a vůně!

Návrh maringotky ve 3D

Podvozek

Dřevěná kostra a střecha

A kostra je hotová

Ekologická izolace a okna

Fasáda a obklady

Interiér

Elektroinstalace a voda

Uvažujete o stavbě Tiny House? Mrkněte sem!

« »

© 2022 Honza Němec. Theme by Anders Norén.